تاریخ انتشار : 1402/8/10 چاپ خبر

برنامه‌ریزی هوشمندسازی و ساماندهی بنادر و اسکله‌های بوشهر

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه ساماندهی و هوشمندسازی بنادر و اسکله‌های استان در دستور کار قرار گرفته است گفت: بنادر و اسکله‌های غیرمجاز استان باید هرچه سریع‌تر نسبت به دریافت مجوز و استانداردسازی فعالیت‌های خود اقدام کنند.

به گزارش سایت خبری "جنوب24" محمد شکیبی‌نسب صبح امروز در نشست بررسی وضعیت بنادر و اسکله‌های استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر دارای بیشترین مرز دریایی با خلیج فارس است و در نوار ساحلی آن بنادر مختلف تجاری و غیرتجاری ایجاد و راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به فعالیت بنادر مختلف تجاری در نوار ساحلی استان بوشهر افزود: در عرصه تجارت دریایی در بنادر استان در نیمه نخست امسال، افزون بر 32 میلیون و 705 هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی تخلیه و بارگیری شده که نسبت به شش ماه سال قبل رشد 8.6 درصدی داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه ارتقای زیرساخت‌های 11 بندر تجاری استان در دستور کار قرار گرفته، یادآور شد: این مهم در راستای هوشمندسازی و کاهش مراجعه حضوری انجام می‌شود. در کنار هوشمندسازی، ایجاد سامانه‌های بومی، مستندسازی اراضی و اماکن بنادر استان از دیگر برنامه‌هاست که درصدد اجرای آن هستیم.

شکیبی‌نسب طرح ساماندهی بنادر و اسکله‌های بدون مجوز را از دیگر برنامه‌ها اعلام و تاکید کرد: استفاده از بنادر و اسکله‌ها ملزم به رعایت استاندارد است و بنادر و اسکله‌ها باید نسبت به این موارد توجه ویژه داشته باشند.

به گفته وی، مجوز فعالیت برخی از بنادر و اسکله‌ها تمدید نشده است و این اسکله‌ها و بنادر باید در کمترین زمان ممکن نسبت به تطبیق استانداردهای کاری خود شرایط را برای تمدید مجوز فراهم کنند.

ضرورت رعایت استانداردها برای جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر رعایت نکردن استانداردهای تعریف شده در اسکله و بنادر را عامل وقوع حوادث بزرگ و ناگوار عنوان و تاکید کرد: در تخلیه و بارگیری کالاهای خطرناک در بنادر و اسکله‌ها الزامات باید به‌صورت ویژه رعایت شود. در این حوزه اسناد بالادستی به مراکز مرتبط ابلاغ می‌شود تا خللی در فعالیت‌های این حوزه ایجاد نشود.

شکیبی‌نسب از تشکیل کارگروه سواحل و بنادر با بدنه تخصصی خبر داد و گفت: تیم بسیار خوبی در حوزه نظارت، بهره‌برداری و HSE تشکیل شده و تلاش می‌شود دغدغه و مشکلات در بنادر و اسکله‌ها پوشش داده و شرایط برای فعالیت ایمن و ساخت‌‌وسازهای مجاز در سواحل فراهم شود.

وی با تأکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌ توسط شرکت‌های بهره‌بردار افزود: شرکت‌های بهره‌بردار در بنادر و اسکله‌ها موظف هستند تا ضوابط و دستورالعمل تعریف شده را به‌صورت کامل اجرا کنند، در غیر این صورت از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می‌شود.

این مسئول در امور بنادر و دریانوردی استان بوشهر با هشدار به بنادر و اسکله‌های غیرمجاز هم گفت: بنادر و اسکله‌های غیرمجاز که در حوزه تخلیه و بارگیری استان بوشهر فعالیت می‌کنند باید با همکاری واحدهای مربوطه در کمترین زمان ممکن نسبت به دریافت مجوز و همچنین استانداردسازی فعالیت خود اقدام کنند.

انتهای پیام/

نظرات

هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.