تاریخ انتشار : 1402/5/15 چاپ خبر

برخورد نامناسب با معلولان در بوشهر/ لغو مجوز مرکز و بازداشت متخلف

انتشار فیلم برخورد نامناسب با معلولان در بوشهر باعث شد تا دستگاه قضایی ورود فوری به موضوع داشته و برخوردهای لازم را داشته باشد.

به گزارش سایت خبری "جنوب24" اخیرا تصاویری از یکی از مراکز نگهداری معلولان در بوشهر منتشر شد که تعدادی از نیروهای شاغل در این مرکز در حال کتک‌زدن معلولان کم‌توان ذهنی بودند.

در این مرکز که سال‌ها از آغاز فعالیت آن می‌گذرد، کودکانی که از نظر ذهنی و جسمی مشکلات زیادی دارند نگهداری می‌شوند و بسیاری از مردم فرزندان خود را برای نگهداری به آن می‌سپارند.

هر چند گفته می‌شود این فیلم مربوط به سال گذشته است ولی انتشار این تصاویر موجی از خشم را در بین مردم به ویژه اهالی استان بوشهر ایجاد کرد و مردم خواستار برخورد جدی با متخلفین و این مرکز نگهداری معلولان شدند.

چنین برخوردهایی از سوی مراکز نگهداری کودکان و معلولان باعث می‌شود تا مردم اعتماد کمتری به مراکز مشابه داشته باشند و نیاز است که با نظارت مناسب دستگاه‌های مربوطه از بروز چنین مسائلی پیشگیری شود.

لغو مجوز مرکز غیر دولتی متخلف در بوشهر

روابط عمومی سازمان بهزیستی در ارتباط با مرکز نیلوفران آبی در بوشهر اطلاعیه‌ای را صادر کرد که در این اطلاعیه آمده است: سازمان بهزیستی کشور ضمن بررسی دقیق موضوع اقدامات عاجلی را با قید فوریت در دستور کار خود قرار داد که از جمله این اقدامات تشکیل کمیته نظارت بر مراکز ماده ۲۶ به منظور تعطیلی مرکز نیلوفران آبی در بوشهر بود.

بر این اساس سازمان بهزیستی با لغو مجوز مرکز و جانمایی افراد دارای معلولیت در دیگر مراکز استان، صیانت از افراد تحت پوشش را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داد.

سازمان بهزیستی به منظور حمایت از مددجویان تحت پوشش و اعاده حقوق افراد مستقر در این مرکز پیگیری حقوقی خود را نیز از طریق مراجع قضائی دنبال می‌نماید.

سیاست سازمان بهزیستی برخورد شفاف و قاطع با چنین پرونده‌هایی است و در امور مربوط با جامعه هدف سازمان و در راستای صیانت از حقوق همه افراد تحت پوشش سازمان و علی‌الخصوص افراد دارای معلولیت با هیچکس مماشات نمی‌کند و این موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری و اقدامات قانونی متناسب به عمل خواهد آمد.

ورود دستگاه قضائی به موضوع

در همین حال رئیس کل دادگستری استان بوشهر نیز با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی در خصوص ضرب و جرح کودکان معلول در بوشهر اعلام کرد: این فیلم مربوط به مرداد ماه سال گذشته است.

مهدی مهرانگیز خاطرنشان کرد: فردی که در فیلم منتشر شده اقدام به ضرب و شتم معلولان کرده است همان زمان از مرکز اخراج شده است.

وی بیان کرد: به محض اطلاع از این موضوع به همراه دادستان مرکز استان، معاون دادستان و مدیر کل بهزیستی استان از مرکز نگهداری کودکان معلول نیلوفر آبی بازدید به عمل آمد.

پرونده کیفری تشکیل شد

رئیس کل دادگستری بوشهر بیان کرد: دستور بازداشت فردی که اقدام به ضرب و شتم معلولان کرده است صادر شد، همچنین برای مرکز نگهداری معلولان در سازمان بهزیستی و دستگاه قضائی پرونده کیفری تشکیل شد.

مهرانگیز بیان کرد: در مرکز نیلوفر آبی ۱۰۵ کودک معلول نگهداری می‌شوند و این کودکان از نظر ذهنی و جسمی مشکلات زیادی دارند که نگهداری از آن‌ها مشکلات زیادی دارد. در بازدیدی که از این مرکز به عمل آمد وضعیت بهداشتی و نگهداری کودکان مناسب بود و امکانات مناسبی داشت.

انتظار می‌رود با برخورد مناسب با چنین رفتارهایی از بروز و تکرار اینگونه رفتارها با معلولان در آینده پیشگیری شود. مردم به این مراکز اعتماد می‌کنند و باید پاسخی مناسب به اعتماد مردم داده شود.

انتهای پیام/

نظرات

هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.