تاریخ انتشار : 1402/4/6 چاپ خبر

تابستان گرم و محدودیت‌های آب و برق/ بوشهری‌ها بهینه‌تر مصرف کنند

آب و برق در استان بوشهر با محدودیت‌های فراوانی روبرو است که می‌طلبد مردم با رعایت الگوهای صحیح مصرف، زمینه را برای بهره‌مندی همه افراد فراهم کنند.

به گزارش سایت خبری "جنوب24"استان بوشهر از نظر برخورداری از منابع آبی، با کمبودهای جدی روبرو است و بخش عمده آب مصرفی این استان از طریق استان‌های هم‌جوار یعنی فارس و کهگیلویه‌وبویراحمد تأمین می‌شود.

این محدودیت‌ها باعث شده تا برای جبران کمبودهای منابع آبی و پایدارترشدن آب در این استان، استفاده از ظرفیت دریا در دستور کار قرار گیرد و طرح‌ها و پروژه‌های متعددی در این زمینه تعریف شده است.

در حالی که استان بوشهر تا چند سال پیش سهم چندانی در تأسیسات آب‌شیرین‌کن نداشت، طی سال‌های اخیر میزان استحصال آب از دریا و شیرین‌سازی آن روند صعودی به خود گرفته است.

هم‌اکنون بخشی از آب شرب مصرفی استان بوشهر از طریق تأسیسات آب‌شیرین‌کن تأمین می‌شود و با تکمیل طرح‌های در دست اجرا، بخش قابل توجهی از آب مصرفی از این طریق تأمین خواهد شد.

استان بوشهر در حوزه برق نیز با محدودیت‌هایی روبرو است؛ با وجود اینکه میزان تولید برق در استان بوشهر بیش از مصارف آن است، ولی همچنان با محدودیت‌هایی روبرو است.

با توجه به اتصال سراسری برق کشور به هم، میزان تولید در هر استان بوشهر و میزان پیک بار برای آن مشخص شده است و در استان بوشهر نیز محدودیت‌هایی برای پیک مصرف برق تعیین شده است.

وجود نیروگاه اتمی بوشهر، نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی و همچنین نیروگاه‌های خورشیدی از ظرفیت‌های تولید برق در استان بوشهر است که برق این مراکز به شبکه سراسری تزریق می‌شود.

مصرف بالای برق در استان بوشهر

استان بوشهر در منطقه گرم و خشک کشور قرار گرفته است و همین عامل باعث شده تا در فصل گرم سال، راهی جز استفاده از وسایل سرمایشی در همه ساعات شبانه روز وجود نداشته باشد.

مردم استان بوشهر و البته دیگر استان‌های جنوبی که با گرمای هوا در ایام تابستان، بهار و برخی هفته‌های پاییز روبرو هستند، از تعداد بسیار زیادی دستگاه سرمایشی به ویژه کولرهای گازی استفاده می‌کنند.

کولرهای گازی، چیلرها و دیگر وسایل سرمایشی مصرف برق بسیار زیادی دارند که تعدد این وسایل باعث می‌شود تا میزان مصرف به پیک بار نزدیک شود و گاهاً پیک بار شکسته می‌شود.

تابستان گرم و محدودیت‌های آب و برق/ بوشهری‌ها بهینه‌تر مصرف کنند

مصرف بهینه آب ضروری است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به محدودیت‌های آب شرب در استان بوشهر اظهار داشت: توسعه آب شیرین‌کن‌ها یکی از راهکارهای مهم برای تأمین آب در استان بوشهر است.

ابوالحسن عالی از نوسازی شبکه‌های آبرسانی به عنوان یکی از اقدامات مهم برای تأمین آب پایدار در استان اشاره کرد و افزود: راهکارهای مختلفی به منظور کاهش هدررفت آب در استان در دستور کار قرار گرفته است.

وی از اجرای طرح هوشمندسازی شبکه توزیع آب با هدف بهینه سازی و ارتقای مدیریت توزیع آب عملیاتی خبر داد و بیان کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی، با وجود افزایش ظرفیت تأمین آب، باید مدیریت مصرف در دستور کار باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت: استان بوشهر در چند سال اخیر شاهد تحولی عظیم در حوزه آبرسانی بوده که شاه بیت این تحول احداث و عملیاتی شدن پروژه‌های مختلف آب شیرین در مناطق مختلف استان است.

وی با بیان اینکه راهی جز مصرف بهینه آب و استفاده از شیوه‌های صحیح برای مصرف آب وجود ندارد، افزود: از راهکارهای مختلف و متنوع به منظور ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در استان بوشهر استفاده می‌شود.

عالی با اشاره به نقش مهم مردم در عبور موفق از تابستان تصریح کرد: همه مردم باید به اندازه نیاز و به میزان مناسب از آب استفاده کنند و از هدررفت آب پرهیز کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر تاکید کرد: آب یکی از نعمت‌های ارزشمند و مهم الهی است و همگان در صیانت از آن مسئول هستیم.

عبور موفق از اوج مصرف برق با همکاری مصرف‌کنندگان

غلامرضا حشمتی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر نیز اظهار داشت: برای عبور موفق از پیک مصرف برق در تابستان نیازمند مشارکت و همراهی همه مردم استان هستیم.

غلامرضا حشمتی از اجرای طرح سراسری پاداش وزارت نیرو برای عبور موفق از پیک بار تابستان ۱۴۰۲ خبر داد و بیان کرد: بر اساس رویکرد تشویقی وزارت نیرو پاداش‌ها به شکل پلکانی تا ۲۰ برابر تعرفه خرید برق پیش‌بینی‌شده است.

تابستان گرم و محدودیت‌های آب و برق/ بوشهری‌ها بهینه‌تر مصرف کنند

وی یادآور شد: بر این اساس مشترکان ساکن در مناطق گرمسیر که الگوی مصرف برق آن‌ها سه هزار کیلووات ساعت است می‌توانند با صرفه جویی و کاهش مصرف ماهیانه تا یک میلیون پاداش دریافت کنند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق بوشهر گفت: برای برون رفت از تابستان سخت امسال نیاز به استفاده حداکثری از تمامی امکانات و ظرفیت‌ها برای رعایت الگوی مصرف است.

وی از تشکیل هم اندیشی‌ها به منظور رفع موانع و سرعت بخشیدن به برنامه‌های عملیاتی خبر داد و بیان کرد: با تدابیر اتخاذ شده و همکاری‌های بخش‌های اداری، صنایع، کشاورزان و مردم شریف استان شاهد گذر موفق و بدون اعمال خاموشی به مشترکان خانگی خواهیم بود.

راهکارهای مصرف بهینه آب

برای مصرف بهینه آب در منازل مسکونی راهکارهای مختلفی وجود دارد که از جمله می‌توان به استفاده از ماشین لباسشویی و ظرفشویی با ظرفیت کامل، نصب دوش‌های خوب و کارآ، باز نگذاشتن آب موقع شستن، استفاده از تشت برای شستشوی میوه‌ها و سبزیجات، جارو کردن زمین به جای شستن آن، دقت در عدم وجود نشتی از لوله‌ها و شیر آلات، بستن آب به هنگام مسواک زدن، وضو گرفتن‏، ‬ گرفتن دوش بجای وان و استفاده از وسایل خانگی جدید کم مصرف‬ مانند فلاش تانک‏توالت، ظرفشویی، لباسشویی، کولر و غیره اشاره کرد.

پرهیز از از شست و شوی وسایل نقلیه با آب شرب، جلوگیری از نشت شیر آلات، انتخاب زمان آبیاری گیاهان فضای سبز در اوایل روز یا شب، جابجایی کولرها به محل‌هایی که کمتر در معرض تابش آفتاب باشند، استفاده از درفشان (پرلاتور) برای کلیه شیرهای قدیمی، کنترل سرریز و نشت فلاش تانک‌ها از دیگر راهکارها است.

تابستان گرم و محدودیت‌های آب و برق/ بوشهری‌ها بهینه‌تر مصرف کنند

راهکارهای مصرف بهینه برق

‬بخش عمده برق مصرفی در استان بوشهر مربوط به وسایل سرمایشی است که با برخی راهکارها می‌توان میزان مصرف برق به‌ویژه در ساعات پیک مصرف با کاهش داد.

استفاده همزمان از کولرهای گازی متعدد در یک ساختمان باعث افزایش بیش از حد مصرف برق می‌شود که باید در زمان اوج مصرف حداکثر از یک کولر گازی استفاده شود.

قرار دادن دمای وسایل سرمایشی روی ۲۴ درجه سانتیگراد از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند مصرف برق را کاهش دهد. سرویس به موقع وسایل سرمایشی و قرار دادن آنها در سایه از دیگر راهکارها است.

استفاده از نور طبیعی برای تأمین روشنایی ساختمان به‌ویژه در طول روز یکی از راهکارهای کاهش مصرف برق است و همچنین باید از لامپ‌ها کم‌مصرف برای تأمین نور استفاده کرد.

حدود ۱۱ درصد برق منازل برای حالت آماده به کار لازم الکتریکی و الکترونیکی مصرف می‌شود. با از برق درآوردن لوازم برقی علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق باعث افزایش عمر محصولات برقی نیز می‌شوید.

استفاده از لوازم برقی کم مصرف، استفاده از حداکثر ظرفیت لوازم مانند ماشین لباسشویی و یا ماشین ظرفشویی، کاهش تعداد چراغ‌های روشن، استفاده درست از وسایل سرمایشی از دیگر راه‌کارها است.

انتهای پیام/

نظرات

هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.