تاریخ انتشار : 1402/4/5 چاپ خبر

اختصاص زمین‌های بایر به پرورش میگو/رکوردهای جدید تولید در راه است

استان بوشهر بیش از ۶۰ درصد میگوی پرورشی کشور را تولید می‌کنند و با شناسایی زمین‌های جدید، مزارع پرورشی در مناطق ساحلی این استان توسعه می‌یابد و رکوردهای جدید در تولید ثبت می‌شود.

به گزارش سایت خبری "جنوب24" استان بوشهر به عنوان قطب تولید میگوی پرورشی کشور محسوب می‌شود که نقش مهمی در تولید، اشتغال و درآمدزایی داشته و صادرات و ارزآوری از دیگر ثمرات این صنعت است.

همجواری با خلیج فارس یک مزیت بزرگ برای استان بوشهر محسوب می‌شود؛ یکی از ظرفیت‌های مهم این همنشینی و همجواری با خلیج فارس‌، وجود زمین‌های مستعد برای آبزی‌پروری است که این استان را تبدیل به قطب پرورش میگو کرده است.

در نقاط مختلف سواحل استان بوشهر طرح‌های آبزی‌پروری ایجاد شده و در گرم‌ترین روزهای سال، افرادی در حال پرورش میگو و تولید یک محصول سودآور و درآمدزا هستند.

طی سال‌های اخیر میزان تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر با افزایش خوبی روبرو شده و در سال گذشته تولید میگو در این استان با ثبت یک رکورد به میزان ۳۸ هزار تن رسید.

با شناسایی زمین‌های مستعد پرورش میگو در نقاط ساحلی استان بوشهر و واگذاری آن به متقاضیان، طرح‌های جدید پرورش میگو در استان بوشهر در دست اجرا است و انتظار می‌رود در سال‌های آینده شاهد ثبت رکوردهای بی‌سابقه در میزان تولید میگو باشیم.

در حالی که استان بوشهر در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد میگوی پرورشی کشور را تولید می‌کنند، با شناسایی زمین‌های جدید، مزارع پرورشی در مناطق ساحلی این استان توسعه می‌یابد و رکوردهای جدید در تولید ثبت می‌شود.

ثبت رکورد در تولید میگوی پرورشی

مدیرکل شیلات استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سطح زیر کشت میگوی پرورشی در استان بوشهر امسال به هفت هزار و ۲۵۹ هکتار می‌رسد که در مجموع ۱۳ مجتمع پرورشی در استان فعال خواهند بود.

عقیل امینی از ذخیره‌سازی بچه میگوی در استخرهای پرورشی استان خبر داد و خاطرنشان کرد: سال گذشته با یک جهش، میزان تولید میگوی پرورشی استان بوشهر به بیش از ۳۸ هزار تن رسید.

وی افزایش تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر را از برنامه‌های امسال دانست و ادامه داد: امسال پرورش میگو در بیش از ۴۰۰ مزرعه استان بوشهر انجام می‌شود که ۲ میلیارد و ۹۰۰ قطعه بچه میگو در این زمین‌ها مورد نیاز است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر از ثبت رکورد جدید در پرورش میگوی استان خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود میزان تولید میگوی پرورشی استان بوشهر در سال جاری با افزایش ۶ هزار و ۵۰۰ تنی به ۴۴ هزار و ۵۰۰ تن برسد.

اختصاص اراضی بایر به پرورش میگو/رکوردهای جدید تولید در راه است

توسعه سطح زیر کشت میگو

استاندار بوشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، تولید میگوی پرورشی را یک مزیت بزرگ در استان بوشهر ذکر کرد و اظهار داشت: در راستای استفاده از این مزیت در استان برنامه‌ها و طرح‌های خوبی داریم.

احمد محمدی‌زاده با اشاره به تولید ۶۳ درصد میگو پرورشی کشور در استان بوشهر خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم تاکید ویژه‌ای بر توسعه تولید دارد و در استان بوشهر یکی از مهم