تاریخ انتشار : 1399/8/21 چاپ خبر

نگرانی گوجه‌کاران از اشباع بازار/ زمینه صادرات تسهیل شود

در حالی این روزها قیمت گوجه فرنگی در بازار به اوج رسیده که گوجه‌کاران استان بوشهر نگران فروش محصول خود در هفته‌های آینده به دلیل اشباع بازار هستند.

به گزارش سایت خبری " جنوب 24" رضا محمدی: استان بوشهر به عنوان قطب تولید گوجه فرنگی خارج از فصل استان و کشور به شمار می‌رود که حدود ۹۰ درصد مردم این منطقه برای امرار معاش به کار کشاورزی مشغول هستند.

با وجود سردی هوا در فصول پاییز و زمستان در مناطق مختلف کشور، کشاورزان استان بوشهر با تلاش شبانه روزی تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل را در دستور کار دارند.

کشاورزان گوجه کار استان بوشهر دغدغه‌های زیادی در زمینه فروش این محصول دارند و انتظار می‌رود که مسئولان استان در این زمینه تلاشی جدی برای رفع این دغدغه و نیاز ضروری کشاورزان این خطه داشته باشند.

از اوایل آذرماه فصل برداشت گوجه فرنگی در استان بوشهر فرا می‌رسد اما کشاورزان می‌گویند مشکل ما نبود حمایت مسئولان و صادرات گوجه فرنگی است.

با توجه به سال جهش تولید می‌طلبد مسئولان حمایت لازم را از کشاورزان داشته باشند و زمینه را برای تسهیل در صادرات این محصول فراهم کنند.

زمینه صادرات فراهم شود

یکی از کشاورزان گوجه‌کار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال با وجود بیماری منحوس کرونا نگران فروش محصول هستیم اما نیاز است مسئولان زمینه صادرات گوجه فرنگی را فراهم کنند.

اسماعیل عارفی‌نیا که قریب به ۳۰ سال در عرصه کشاورزی مشغول است ادامه داد: یکی از اصلی ترین محصولات این منطقه گوجه فرنگی است اما همه ساله در فصل برداشت چیزی عاید کشاورز نمی‌شود و فقط دلالان سود می‌برند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشاورزان وام‌های هنگفتی از بانک‌ها گرفتند و باید آن را با فروش محصول خود پس دهند، نیاز است مسئولان ورود کنند و کمک کار کشاورز باشند.

گوجه‌کاران حال و روز خوبی ندارند

دیگر کشاورز استان بوشهر نیز گفت: امسال کشاورزان گوجه‌کاران حال و روز خوبی ندارند و قیمت سموم و بذر چندین برابر شده و کشاورز توان خرید سموم و بذر ندارد.

حسین درویشی افزود: متأسفانه قیمت سبد گوجه فرنگی در بازار پنج برابر شده اما چیزی عاید کشاورز نمی‌شود.

وی از مسئولان خواست تا صادرات گوجه فرنگی با وجود شرایط کرونا فراهم کنند و همچنین نسبت به برقی کردن چاه‌های کشاورزی، بیمه کشاورزان و مهلت بانک‌ها جهت اقساط وام همت کنند.

تولید ۶۰۰ هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در مجموع ۱۱ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان بوشهر زیر کشت خارج از فصل می‌رود.

رضا حسین‌پور با بیان اینکه استان بوشهر قطب تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل کشور است، ادامه داد: پیش بینی می‌شود امسال حدود ۶۰۰ هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل در سطح استان تولید و برداشت شود.

این روزها در حالی قیمت گوجه فرنگی در بازار به حدود ۲۰ هزار تومان رسیده است که در هفته‌های آینده و با برداشت گسترده از مزارع استان، ممکن است قیمت هر کیلوگرم آن به زیر هزار تومان برسد

وی با اشاره به برداشت حدود ۵۲ تن گوجه فرنگی از هر هکتار خاطرنشان کرد: در استان بوشهر در نوبت پاییزه و زمستانه شاهد کشت گوجه فرنگی خارج از فصل هستیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر میزان کشت پاییزه در استان را هزار و ۵۰۰ هکتار دانست و افزود: کشت زمستانه نیز در سطح ۹ هزار و ۷۰۰ هکتار انجام می‌شود.

در صورتی که مسیر صادرات هموار نشود و گوجه‌فرنگی فقط در داخل کشور مصرف شود، به دلیل میزان انبوه گوجه‌فرنگی که در زمستان وارد بازار می‌شود، قیمت آن به شدت افت خواهد کرد.

انتظار می‌رود مسئولان زمینه صادرات این محصول را فراهم سازند تا کشاورزانی که زحمت اصلی را در عرصه تولید می‌کشند متضرر نشوند.

این روزها در حالی قیمت گوجه فرنگی در بازار به حدود ۲۰ هزار تومان رسیده است که در هفته‌های آینده و با برداشت گسترده از مزارع استان، ممکن است قیمت هر کیلوگرم آن به زیر هزار تومان برسد.

تولید ۶۰۰ هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر که بخش عمده آن به صورت همزمان وارد بازار می‌شود، بازار را اشباع کرده و قیمت را به شدت پایین می‌آورد که ضرر اصلی آن نصیب کشاورز می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات

هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.