تاریخ انتشار : 1399/8/18 چاپ خبر
نفس مردم به شماره افتاد؛

دود ضایعات هم به فلرهای پارس جنوبی اضافه شد/ مردم بیدخون در عذاب

آتش‌زدن ضایعات درختی در منطقه پارس جنوبی باعث مشکلات زیادی برای اهالی بیدخون شده و نفس مردم این شهر را به شماره انداخته است.

به گزارش سایت خبری"جنوب24" محمدرضا ملک پور: شهرستان عسلویه با توجه به میزبانی از فازهای مختلف پالایشگاهی و واحدهای متعدد پالایشگاهی به عنوان منبعی از تولید آلودگی شناخته می‌شود.

مشعل‌های پرتعداد فازهای پارس جنوبی هر روز می‌سوزند و این موضوع باعث مشکلاتی برای تنفس مردم این شهرستان از جمله اهالی شهر بیدخون در نزدیکی تأسیسات پارس جنوبی شده است.

از روز گذشته مردم شهر بیدخون شهرستان عسلویه شاهد آلودگی هوای شهر خود به همراه انتشار دود عظیم زرد رنگی در آسمان شهر بودند که کل فضای شهر را گرفته و تنفس را برای مردم سخت کرده بود.

مردم شهر بیدخون که در فاصله نزدیکی با فلرهای پالایشگاه‌های گازی زندگی می‌کنند و از آلودگی این فلرها رنج می‌برند با مشکلات زیادی روبرو هستند و حالا با انواع بیماری تنفسی و صعب العلاج مبتلا شده‌اند.

اهالی بردخون از سوزاندن ضایعات و نخاله‌های درختی به شدت گلایه مند هستند و خواستار پایان دادن به این کار که سلامت عمومی و زیست محیطی شهر را به خطر انداخته است هستند.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس باید در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود توجه ویژه‌ای به محیط پیرامونی داشته باشد برای کاهش آلودگی هوا، به صفر رساندن فلرها ساماندهی انبار رو باز گوگرد تلاش کند نه اینکه خود عامل ایجاد آلودگی در شهرستان باشد.

مسئولان شهرستان عسلویه به ویژه محیط زیست به جد به موضوع ورود کنند به دلیل به خطر افتادن سلامت عمومی و زیست محیطی مردم طرح شکایت کنند تا با عوامل این کار برخورد قانونی شود و مردم شهر بیدخون و شهرستان دیگر شاهد تکرار هم چنین آلودگی‌های در سطح منطقه نباشند.

شهرداری بیدخون موضوع را پیگیری کرد و مشخص شد که پیمانکار فضای سبز منطقه ویژه پارس برای چندمین بار ضایعات و نخاله‌های درختی و غیره را که در پایین شهر جمع آوری می‌کنند آتش زده است.

لزوم جابجایی محل ضایعات

مجید بیدخونی شهردار شهر بیدخون به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه دپوی اصلی نخاله‌های درختی منطقه ویژه در قسمت شرقی شهر بیدخون قرار گرفته متأسفانه هر از گاهی شاهد سوزاندن ضایعات و نخاله‌های درختی توسط پیمانکار منطقه ویژه هستیم.

انتظار ما از مدیرعامل منطقه ویژه پارس این است که نسبت به جابجای این محل اقدام کند تا بار دیگر شاهد این فاجعه نباشیم چون واقعاً نفس مردم شهر بیدخون را از دیروز به شماره افتاده است و از مسئولین شهرستان تقاضای برخورد با عوامل این کار را داریم.

ممنوعیت دپوی ضایعات فضای سبز در بیدخون

در پی آتش سوزی در محل دپوی ضایعات فضای سبز در مجاورت شهر بیدخون مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ضمن اعلام به همه شرکت‌های مستقر در منطقه به مدیریت خدمات شهری این سازمان دستور داد با رعایت استانداردهای زیست محیطی محل جدیدی برای دپوی ضایعات فضای سبز در نظر گرفته شود و از امروز از پذیرش هرگونه پسماند فضای سبز از کلیه شرکت‌های مستقر در منطقه خودداری شود.

رعایت استانداردهای زیست محیطی، جانمایی محل جدید در خارج از فضای شهری، بهره گیری از تجهیزات روز برای تبدیل ضایعات فضای سبز و بازگرداندن آن به چرخه طبیعت از مهمترین موارد ابلاغی مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به مدیریت خدمات شهری برای ساماندهی و بهینه سازی سیستم مدیریت ضایعات فضای سبز است.

محل دپوی ضایعات فضای سبز شرکت‌های مستقر در منطقه پارس جنوبی نزدیک به یک دهه در مجاورت شهر بیدخون بوده است که با ابلاغ جدید مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس محل جدیدی برای این موضوع در نظر گرفته خواهد شد.

برخورد با عوامل آتش‌سوزی

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان عسلویه نیز به خبرنگار مهر گفت: در پی کسب اطلاع از آتش سوزی دپوی جمع آوری ضایعات و نخاله‌های درختی توسط پیمانکار منطقه ویژه در پایین شهر بیدخون به عوامل انتظامی و اداره محیط زیست شهرستان دستور داده شد با حضور موضوع را صورت جلسه و پرونده را با تصاویر آتش سوزی به دادستانی ارجاع دهند.

محمد خدری بیان کرد: افرادی که در این کار دخیل بودند احضار خواهند شد و برخورد قانونی با متخلفین صورت خواهد گرفت.

با توجه به آلودگی شدید شهرستان عسلویه که به خاطر مشعل‌سوزی در فازهای مختلف رخ داده است، انتظار می‌رود مسئولان تلاش بیشتری برای حفاظت و حراست از محیط زیست این شهرستان و سلامت مردم داشته باشند.

انتهای پیام

انتهای پیام/

نظرات

هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.