جنوب 24

رسانه خبری مستقل جنوب کشور
مهمترین عناوین خبری

اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

آیین‌نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اجرایی شد.

به گزارش سایت خبری " جنوب 24" رئیس اداره حقوقی ثبت احوال استان بوشهر با بیان اینکه در چند دهه اخیر شاهد تولد فرزندانی از مردان خارجی با زنان ایرانی هستیم گفت: سال ها بود که این فرزندان تابعیتشان مبهم بود و به واسطه نداشتن اسناد هویتی از بسیاری از امکانات رفاهی مانند آموزش محروم بودند.
سمیه کریمی افزود: پس از سال ها کار کارشناسی سرانجام آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در هیات وزیران تصویب و ابلاغ گردید که از تیرماه امسال اجرایی شده است.

وی به مراحل اجرای این آئین نامه اشاره کرده و گفت: بر اساس این آیین نامه، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد می‌تواند متقاضی اعطای تابعیت برای فرزندش باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از ۱۸ سال تمام داشته باشد می تواند راسا اقدام نماید. 

کریمی تاکید کرد: فوت مادر، پدر یا فرزند و حجر این افراد، مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند، نمی باشد و در صورت فوت مادر و نرسیدن فرزند به هیجده سالگی، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری مستندات و ادله، درخواست مورد نظر را به استانداری ارائه می کند.

وی در خصوص شمول این قانون به افراد مذکور توضیحاتی داد و اظهار داشت: تعلق فرزند مشمول این قانون به مادر ایرانی، به موجب گواهی معتبر بیمارستان یا گواهی هریک از مراکز بهداشتی و درمانی ایرانی که فرزند در آن جا متولد شده و در صورت نبودن هریک از این گواهی ها یا تولد طفل در خارج از کشور، به موجب رأی مرجع قضایی (داخلی یا خارجی)، احراز می شود. همچنین صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانیِ فرد مشمول قانون در صورت نداشتن مشکل امنیتی، مشروط به تأیید و اعلام تابعیت ایرانی فرزند و درخواست کتبی وی برای اقامت در ایران، براساس قوانین و مقررات مربوط صورت می‌گیرد.

رئیس اداره حقوقی ثبت احوال استان بوشهر با بیان اینکه ملاک اجرای این قانون ایرانی بودن مادر است، افزود: ازدواج مادر ایرانی با پدر خارجی باید مبتنی بر عقدنامه یا سند معتبر قانونی یا صدوررای قضایی مبنی بر رابطه زوجیت چه در داخل یا خارج از کشور باشد اما برای فرزندانی که پس از این قانون متولد می شوند ملاک فقط ثبت ازدواج در دفاتر ثبت ازدواج است.

وی یادآور شد: متقاضیان دریافت تابعیت ایرانی حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی برای اخذ شناسنامه به استانداری‌ها و در خارج از کشور به کنسولگری‌های ایران مراجعه کنند.

کریمی خاطرنشان کرد: در ثبت احوال سند هویتی مادر و اصالت مدارک ابرازی بررسی و نتیجه برای ادامه روند به اداره اتباع و مهاجرین خارجی استانداری ارسال می شود تا پس از تایید و تصویب درکمیسیون مربوطه و در صورت عدم وجود مشکلات امنیتی، مراتب جهت صدور سند سجلی و دیگر مدارک هویتی به ثبت احوال ابلاغ گردد.

انتهای یپام/

ثبت نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط "مدیریت سپاس" در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
  • نظرات

    هیچ نظری در مورد این خبر تاکنون ثبت نشده است.
    گزارش تصویری
    سایر اخبار و مطالب